Reguły MMA

Trenuję MMA już od wielu lat, dlatego miałem okazję poznać wielu początkujących sportowców. Niestety, nie każdy z nich miał świadomość tego, jakie są najważniejsze zasady MMA. Postaram się przedstawić tutaj podstawowe reguły tego sportu, które powinien poznać każdy, kto zastanawia się nad rozpoczęciem treningów.

Zawodnicy toczą rywalizację w stójce oraz w parterze, stosując przede wszystkim ciosy, kopnięcia, rzuty, dźwignie i duszenia. W tym miejscy należy jednak zaznaczyć, że nie mogą pozwolić sobie na pełną dowolność. Jedną z najważniejszych zasad mieszanych sztuk walki jest fakt, że zabronione jest stosowanie jakichkolwiek technik, które wiążą się z dużym zagrożeniem dla zdrowia zawodników, na przykład atakowanie krtani lub oczu oraz uderzenia głową. Niestety, wielu nastolatków o tym nie wie, dlatego są przekonani, że MMA to sport, w którym mogą pozwolić sobie na wszystko. Co więcej, w trakcie zawodów organizatorzy mogą wprowadzić dodatkowe ograniczenia, jeżeli uznają, że wymaga tego bezpieczeństwo zawodników. W trakcie treningów trzeba mieć na sobie odpowiednie ochraniacze na zęby oraz rękawice. W przypadku początkujących sportowców przydadzą się również ochraniacze na kolana i nagolenniki.

boxing-485627_1920

 

Najważniejszą rzeczą, którą chciałbym przekazać młodym ludziom, rozważającym trenowanie MMA jest to, że mieszane sztuki walki to naprawdę wyjątkowy sport, ale wymaga dyscypliny oraz rozsądku. Jeżeli będą o tym pamiętać, to z pewnością MMA stanie się ważną częścią ich życia i prawdziwą pasją.