Jak budować mięśnie

Osoby trenujące MMA dążą nie tylko do opanowania odpowiedniej techniki i zwiększenia siły, ale także do wyrzeźbienia masy mięśniowej. Początkujący często pytają bardziej doświadczonych sportowców o to, jak ułatwić sobie realizację tego celu. Jako ten bardziej doświadczony mogę udzielić takim osobom kilku rad.

Przede wszystkim niezbędna jest cierpliwość. MMA to sport, który zapewnia bardzo dobre warunki do rozbudowy masy mięśniowej. Ćwiczenie ciosów, uderzeń łokciami i kolanami i kopnięć ma znakomity wpływ na muskulaturę. Trzeba jednak pamiętać o tym, że efekty nie pojawią się po dwóch czy trzech tygodniach treningów. Niezbędny jest zatem czas i systematyczność treningów.

Druga bardzo ważna kwestia do odpowiednia suplementacja. Nawet w przypadku stosowania starannie zbilansowanej diety trudno o dostarczenie organizmowi wszystkich składników odżywczych, które są niezbędne dla rozbudowy masy mięśniowej. Po intensywnym wysiłku może dojść do katabolizmu mięśniowego, jeżeli organizm nie otrzyma odpowiedniej dawki węglowodanów. Z tego względu warto sięgnąć po treningu po produkt spożywczy bogaty w węglowodany albo po odżywkę węglowodanową. W budowie masy mięśniowej pomoże również kreatyna. Należy jednak pamiętać o tym, że stosuje się ją cyklicznie.

athlete-847657_1920

Stosując się do powyższych zasad można być spokojnym o stan swoich mięśni. Oczywiście, u różnych osób efekty pojawiają się w różnym czasie, dlatego lepiej nie sugerować się tym, jak szybko udało się rozbudować masę mięśniową innym sportowcom.