Wszystko co musisz wiedzieć o MMA

MMA to nic innego jak Mixed martial arts, czyli mieszane sztuki walki. O MMA mówi się również jako o walkach bez reguł, ale powszechne opinie na temat tego sportu są błędne. Walki MMA mają również swoje reguły, choć można w nich stosować wiele chwytów zaczerpniętych z innych stylów walki, takich jak karate, judo, czy boks. Możemy walczyć więc zarówno tak jak w boksie— w tzw. stójce — ale również dozwolone są kopnięcia zaczerpnięte z karate np. maigeri. To wszechstylowa walka dająca nam wiele radości i emocji.

MMA nie jest jednak współczesnym „wymysłem”. Mieszane sztuki walki pochodzą jeszcze z III wieku n.e. Pierwszym udokumentowanym sportem, który bardzo przypominał dzisiejsze MMA był pankration, w którym stosowano właśnie połączenie pięściarstwo wraz z zapasami. 

 Obecnie zawody MMA są pod opieką wielu prestiżowych organizacji międzynarodowych, w tym UFC o Bellator. 

Zasady MMA

W walkach MMA możliwe są zarówno ciosy pięściami, jak i kopnięcia, a także rzuty i duszenia. Nie można jednak stosować technik, które będą zagrożeniem dla zdrowia i życia zawodnika. W trakcie starcia nie można więc wsadzać palców w otwory fizjologiczne, takie jak nos, czy usta. Nie dozwolone jest również gryzienie oraz uderzanie w kręgosłup, oczy, czy krtań. W wielu zawodach zabronione są także uderzenia łokciami, a także rzuty które skutkowałyby upadkiem przeciwnika na głowę. 

O wygranej decydują albo nokaut — także techniczny — albo poddanie się. Jeśli w walce nie było dwóch tych przypadków, to o wyniku decyduje sędzia. Można również rozstrzygnąć walkę jako remis. Zawody odbywają się na ringu bokserskim lub na ringach o różnych kształtach, które od widzów oddzielone są siatką. 

 

Dlaczego warto trenować MMA?

MMA pozwala nam na rozwinięcie takich umiejętności jak zwinność oraz szybkość. Łączy w sobie wiele technik walk, co również rozwija nas na wielu płaszczyznach. Dzięki MMA możemy poznać również techniki związane z walką w parterze, takie jak rzut, czy zakładanie dźwigni. Sport ten pozwala umacniać nasze dobre strony w walce w tzw. stójce. Kopnięcia, które zaczerpnięte są głównie z karate, pozwolą znacznie wzmocnić nogi oraz rozwiną koordynację ruchową. 

Poprzez MMA zaznajomimy się ze sposobami na samoobronę w razie zagrożenia naszego zdrowia lub życia. Polecane jest dla osób, które nie wiedzą jeszcze jaką sztukę walki chcą wybrać. Mogą poznać wiele technik i wybrać te, które będą dla nich najprostsze i najbardziej skuteczne. Ten styl walki charakteryzuje się sporą dowolnością, jeśli chodzi o dobór ciosów, dlatego można powiedzieć o nim, że jest idealny dla sportowców, którzy nie znają jeszcze wszystkich swoich mocnych stron.

Jaki strój obowiązuje podczas zawodów MMA?

Podczas uprawiania tego sportu zawodnicy muszą mieć na sobie ochraniacze na zęby oraz rękawice do MMA, które pozwolą na swobodne chwytanie przeciwnika. Dobrze, gdy są one wykonane z nieśliskiego materiału, który da większy komfort walki oraz zapewnia większą przyczepność. Bardzo istotną funkcją jest także mocowanie na rzep, dzięki któremu możemy dopasować rozmiar do szerokości nadgarstka. 

Bez wątpienia każdemu zawodnikowi MMA przydadzą się także ochraniacze na nogi. Pozwolą one uniknąć otarć, siniaków, a nawet poważniejszych kontuzji. Warto pamiętać, aby były one wykonane z materiału uniemożliwiającego osuwanie się. 

Nie bez znaczenia pozostaje także odzież, która zwiększy komfort i efektywność treningów. Polecane są tu przede wszystkim Rashguardy męskie do MMA, czyli — mówiąc prościej — koszulki kompresyjne. Wykonane są z termoaktywnego, oddychającego materiału, który jednocześnie wykazuje właściwości szybkoschnące. Dzięki Rashguardom możemy zapewnić odpowiednią temperaturę ciała podczas treningów, odciążenie mięśni oraz zapobiec otarciom i i podrażnieniom skóry. 

shutterstock_1298715880

MMA dla kobiet — odzież

 O ile MMA dla kobiet może być nieco bardziej delikatne niż w przypadku, gdy na ringu znajdują się mężczyźni, o tyle również przedstawicielki płci pięknej powinny zadbać o jak największy komfort podczas walki. Niezbędnikiem będą więc Rashguardy, które dają takie samo zastosowanie jak koszulki w wersji męskiej. Wykonane są najczęściej z materiałów nie podrażniających skóry, a ich fasony umożliwiają lepszy przepływ krwi, dzięki czemu mięśnie pracują wydajniej, a zawodniczka jest rozgrzana przez cały trening. Materiał, z którego konane są Rashguardy damskie daje odpowiedni poziom suchości w ciepłe dni oraz komfort cieplny podczas chłodniejszych temperatur. Dodatkowo jest on szybkoschnący i oddychający, dzięki czemu wilgoć odprowadzona jest na zewnątrz. 

Zawodniczki nie powinny również zapominać o ochronie przed otarciami oraz kontuzjami. W tym celu konieczne będzie posiadanie rękawic do MMA, a także ochraniaczy na nogi czy szczękę.